Kiku Hambaravi

Nõuanded

Nõuanded patsiendile peale hamba eemaldamist…

Hamba eemaldamise järel asetatakse veritsuse vältimiseks haavale imavast materjalist tutik. Seda tuleks haaval hoida kuni 20 minutit (kui arst ei ole teisiti soovitanud).

Haavas tekkiv hüüve aitab paranemisele kaasa ja kaitseb haava põletikutekitajate eest. Seepärast ärge püüdke hüüvet haavast välja loputada ja katsuge hoiduda  haava imemast. Hüüve kattub peagi  valkja fibriinikihiga. Haav paraneb enamasti  5-10 päeva jooksul. Lõplik paranemine, mille käigus sidekude asendub luukoega, võib kesta kuid.

Kui hamba eemaldamise järel ei taha veritsus lakata, tuleks haavale suruda puhas marlitampoon. Verejooksu põhjuseks on enamasti vere hüübimist takistav ravim või haigus. Palun teavitage oma arsti kui tarvitate igapäevaselt nn “verevedeldajaid“ .

Kui haav hakkab uuesti valutama või haavavalu tugevneb 3-4ndal päeval peale hamba eemaldamist, siis võib kahtlustada haavapõletiku olemasolu ja tuleb pöörduda arsti poole.  Haav vaadatakse üle , vajadusel puhastatakse ja loputatakse ja/või määratakse antibiootikumravi.

Kuni tuimastuse täieliku möödumiseni  ei ole soovitav  süüa ega juua. Ka hiljem (paari päeva vältel) on soovitav süüa jahedat ja võimalusel pehmemat toitu. Hoiduge suitsetamisest vähemalt paar tundi peale hamba eemaldamist. Samal päeval tuleks vältida füüsilist koormust ja kuumaprotseduure (saun) ning alkoholi tarvitamist.

Alates teisest päevast on soovitav peale hambapesu suuõõnt loputada kloorheksidiini või kummeli teega.

Kiiret paranemist!

RETENSIOON

Peale ortodontilise ravi lõppu kasutatakse hammaste asendi säilitamiseks esihammaste suulaepoolsele või keelepoolsele pinnale kinnitatud retensioonitraati. Lisaks valmistatakse laboris suust eemaldatav akrüülist suulaeplaat või kõiki hambapindu kattev läbipaistvast materjalist kape (Essix reteiner). Suust eemaldatavat retensiooniaparaati peab kasutama vähemalt 2 aastat (kui arst ei ole teisiti soovitanud).

-esimesed 4-12 kuud on plaat kasutusel ööpäevaringselt

-järgnevad 4 kuud 12-16 tundi ööpäevas

-edaspidi kantakse plaati öösiti.

Hammaste sisemisele küljele fikseeritud retensioonitraadi kasutusaeg sõltub hambumushäire tüübist (enamasti 1-6 aastat, täiskasvanutel ka eluaegne).

Retensiooniplaadi hooldamine.

-enne plaadi suhu asetamist pese hambad ja loputa plaat

-puhasta plaati vee ja hambaharjaga ning vajadusel desinfitseeri

proteesipuhastusvahendiga (Corega tabs).

-säilita plaati jäigas karbis ja soovitavalt niiskes keskkonnas (niiskes salvrätikus)

-järgi suhu asetamisel arsti poolt antud soovitusi

-söömise ajaks võid plaadi suust eemaldada (kui arst ei ole teisiti soovitanud)

-katsu plaadi metallist osi mitte väänata

-kui plaat ei sobi suhu, on deformeerunud või purunenud  teavita sellest oma 

hambaarsti.

Retensioonitraadi hooldamine.

Hammaste sisemisele pinnale fikseeritud retensioonitraat ei vaja spetsiaalset hooldust. Igapäevase hambapesu käigus tuleks katsuda esihammaste sisemisi pindu eriti hoolikalt harjata. Kui traat on mõne hamba küljest lahti tulnud, tuleks võimalikult kiiresti lasta see kinnitada.

Retensiooniaparaadi kontrolliks peaks arsti poole pöörduma vähemalt korra aastas.

Kontakt

Kiku Hambaravi
Aadress: Pärnu mnt 102-6, Tallinn 11312
E-post: info (at) kiku.ee


5345 8000 dr. Katrin Altorf al Altrov
502 5126 dr. Liina Viil
Grisli